moduły fotowoltaiczne
Energia odnawialna

Moduły fotowoltaiczne i instalacje solarne

Każdy z nas chce oszczędzać pieniądze i dlatego powinien zaznajomić się z najnowszymi technologiami na to pozwalającymi. Do tego rodzaju technologii zaliczają się moduły fotowoltaiczne. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta i polega na przekształcaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzięki temu można oszczędzić pieniądze.

Do czego można wykorzystać panele solarne?

Nadwyżkę energii elektrycznej wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej lub częściowego ogrzewania pomieszczeń. Niestety rozwiązanie oparte o ogniwa słoneczne u nas jest mało popularne ponieważ w zimie ilość energii przez nie dostarczana nie jest zbyt wielka. Dodatkową wadą tego rozwiązania jest dość spory koszt. Niemniej jednak nawet przy średnio wydajnej instalacji solarnej to duża oszczędność.

Wydajność instalacji słonecznych

W zależności od ustawień i panujących warunków panele słoneczne osiąga sprawność od kilku do nawet 85%. Znaczy to, że właśnie tyle energii słońca przekształcana jest na energię elektryczną. Dobrze zaprojektowana instalacja pozwala na dostarczanie nawet 500kWh / rok. Jest to całkiem przyzwoita wartość ponieważ przeciętne gospodarstwo domowe zużywa 2000kWh energii elektrycznej rocznie. Jednak niestety w większości przypadków, w naszym klimacie znaczna ilość dostarczanej energii elektrycznej jest marnowana. Zwłaszcza latem, kiedy najwięcej energii jest wytwarzane. Sposobem na to może być magazynowanie jej w akumulatorach, odsprzedaż do sieci lub montaż elektrycznych podgrzewaczy wody. Mimo powyższych trudności oszczędność nawet na poziomie 25% przy średniej klasie instalacji solarnej wydaje się być oszczędnością na dobrym poziomie. Jeśli natomiast jest to niezadowalające, warto mieć na uwadze, że da się stworzyć instalację zaopatrująca nawet w 100% nasze gospodarstwo domowe.

Jak przekalkulować opłacalność modułów fotowoltaicznych

Najprostszym sposobem na sprawdzenie opłacalności instalacji modułów fotowoltaicznych jest wyliczenie ilości energii elektrycznej jaka jest potrzebna rocznie w naszym gospodarstwie domowym. Następnie pomnożenie wyniku przez cenę z naszego ostatniego rachunku za prąd. Gdy już będziemy znali cenę energii elektrycznej dla naszego domu to dobrym kolejnym krokiem będzie odwiedzenie strony internetowej reklamującej się na ogniwa fotowoltaiczne sklep i sprawdzenie cen na gotowe instalacje solarne. Zazwyczaj będzie to koszt w granicach 7-15 tysięcy złotych w zależności od tego, czego potrzebujemy. Dzieląc cenę zakupu i instalacji ogniw solarnych przez roczny koszt prądu, jakiego potrzebujemy wyjdzie nam ile lat nasza inwestycja będzie się zwracać. Jeśli wyjdzie nam mniej niż połowa żywotności zakupowanego zestawu solarnego oznacza to, że warto kupić dane ogniwa fotowoltaiczne.

panel fotowoltaiczny
Energia odnawialna
Panel fotowoltaiczny i montaż instalacji

Panel fotowoltaiczny – jak go zamontować? Panel fotowoltaiczny jak i cała instalacja słoneczna jest coraz chętniej pożądana przez wiele osób. Mnóstwo poradników i portali ułatwia samodzielne zamontowanie takich rozwiązań zmniejszających zużycie prądu. Dobrze przed zakupem uzgodnić ze sprzedawcą czego oczekujemy i jaki pakiet startowy powinien zapewnić nam oczekiwany rezultat po …

panele solarne
Energia odnawialna
Panele solarne i opłacalność ich zakupu on-line

Panele solarne Pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł niekonwencjonalnych staje się coraz bardziej popularne. Daje nam to możliwość uzyskania niezależności energetycznej oraz wpływu na poprawę jakości powietrza, jak i ogólnej kondycji środowiska naturalnego. Energię możemy pozyskać za pomocą wielu dóbr natury, jednym z nich jest słońce. Panele solarne pozwolą nam na skuteczne zaczerpnięcie …